info@erfanclinic.com   ۵-۶-٤٩٧٩٦٢٦٤ (021)

بی اختیاری ادرار در سالمندان

بی اختیاری ادرار در سالمندان

علت بی اختیاری ادرار در سالمندان چیست؟

پیری به طور کلی با تغییراتی که در بدن ایجاد می کند تمام جنبه های عملکردی مثانه را تحت تاثیر قرار می دهد. این اثرات به شکل فقدان هورمون استروژن، ضعیف شدن بافت های همبند و عضلات و از دست رفتن عملکرد اعصاب است.

تغییرات در سایر اندام ها نیز می تواند روی چگونگی عملکرد مثانه اثر داشته باشد. به عنوان مثال، مشخص شده که با افزایش سن عملکرد کلیه ها در شب بهتر از روز است و این مساله اغلب به این علت است که کارایی رگ ها در شب برای بازگرداندن خون به قلب بیشتر است و در روز بیشتر خون در پاها جمع می شود.شب ها، وقتی این خون انباشته شده به قلب برمی گردد، گردش خون کلیه را نیز بیشتر می کند و لذا ادرار بیشتری تولید می شود. بنابراین یک زن اغلب نیاز پیدا می کند که در طول شب برای تخلیه مثانه از خواب بیدار شود، شرایطی که ناکچوریا نامیده می شود.

بی-اختیاری-ادرار-در-سالمندان

بی-اختیاری-ادرار-در-سالمندان

به دلیل کمبود هورمون استروژن، لایه داخلی پیشابراه نازک تر می شود به حدی که اغلب توانایی خود را برای بسته ماندن از دست می دهد. لایه داخلی مثانه نیز نازک تر می شود و لذا نسبت به ادرار ذخیره ای حساس تر می شود.

ماهیچه های مثانه و پیشابراه تحلیل می روند و توده عضلانی و کارایی آنها برای انقباض کاهش پیدا می کند. در حقیقت تحلیل رفتن حجم سلولها و فیبرهای عضلانی در خود پیشابراه و اسفنکتر آن از دوران کودکی شروع می شود و با افزایش سن ادامه پیدا می کند. با کاهش توده عضلانی، نقش حمایتی عضله اسفنکتر پیشابراه در زمان بروز استرسهای جسمی کم رنگ شده و نشت ادرار اتفاق می افتد.

با بالا رفتن سن، خاصیت ارتجاعی بافتهای همبند که نقش حمایتی برای پیشابراه و اندامهای لگنی را بر عهده دارند، کاهش می یابد. این ضعف حمایتی سبب وارد آمدن فشار روی مثانه و گردن آن شده و نهایتا منجر به ضعیف شدن اسفنکتر پیشابراه می شود که خود می تواند سبب بروز بی اختیاری فشاری شود.

با گذشت زمان، عملکرد سیستم عصبی در انتقال اطلاعات به اندام های کف لگنی و سایر نقاط بدن کند می شود و این اندامها نسبت به پیام های عصبی دریافتی حساسیت کمتری نشان می دهند چون اغلب تعداد پیام های دریافتی نیز کمتر می شود. این وضعیت در زنان مسن تر، سبب باقی ماندن حجم زیادی از ادرار پس از ادرار کردن و کاهش حجم عملکردی مثانه و نهایتا بروز بی اختیاری ادرار می شود. به علاوه تغییر در عملکرد اعصاب می تواند سبب افزایش فعالیت ماهیچه های مثانه و ایجاد انقباضات زودهنگام و عدم توانایی ذخیره ادرار شود.

کلینیک زیبایی عرفان نیایش دارای کادر درمانی حاذق و به روزترین دستگاه ها در رابطه با جوانسازی صورت و سایر ارائه سایر خدمات می باشد. برای دریافت مشاوره از کلینیک پوست بیمارستان عرفان و نیایش با شماره ۴۹۷۹۶۲۶۴ تماس حاصل نمایید یا به پیج اینستاگرام مراجعه نمایید.

چه بیماری هایی می توانند سبب بی اختیاری ادرار شوند؟

بیماری های مزمن ریوی که سبب سرفه های مکرر می شوند باعث کشیده و ضعیف شدن اسفنکتر پیشابراه و نهایتا از کار افتادن آن می شوند. یبوست مزمن نیز به علت ایجاد فشار و کشش های مداوم می تواند سبب ضعیف شدن اسفنکتر شود. اثر این دو عارضه به مرور زمان تجمع یافته و سبب آسیب می شود. زنان مسن تر ممکن است خیلی بیشتر به عفونت های سیستم ادراری دچار شوند و کنترل طبیعی ادرار را تا زمان درمان عفونت موقتا از دست بدهند و احتمال بروز عفونت یا افزایش احتمال بروز دیابت بیشتر می شود، از طرفی در دیابت حجم بیشتری ادرار تولید می شود و نیز اختلال در عملکرد اعصاب نیز در پیری خود می تواند عاملی برای بی اختیاری ادرار باشد.

در افراد مسن، رفلکس های بدن از جمله تنگ کردن اسفنکتر پیشابراه با سرعت کمتری انجام می شود و زمانی که فوریت برای ادرار کردن و یا حتی یک نیاز معمولی به ادرار کردن پیش می آید، شخص مسن ممکن است نتواند به سرعت انقباضات مثانه خود را متوقف کند.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی بی اختیاری ادرار در سالمندان پرداختیم و نهایتا اینکه، افراد بسیار پیر، گاهی به دلیل مشکلات زوال عقل و کاهش سطح هوشیاری نسبت به عملکرد بدن خود و نیز محیط اطراف ناآگاه می شوند. تحت این شرایط ممکن است یک زن، هوشیاری و آگاهی نسبت به وضعیت مثانه خود را از دست بدهد و به بی اختیاری لبریزی یا بیش فعالی مثانه دچار شود. همچنین شما عزیزان برای درمان بی اختیاری ادرار می توانید به کلینیک بی اختیاری ادرار مراجعه نمایید.

سایر خدمات کلینیک عرفان نیایش:

لابیاپلاستی با لیزر

بلفاروپلاستی

لیزر موهای زائد

پاسخ

11 + پانزده =

Call Now Button